یادداشت دکتر شفیع زاده برای ویژه نامه روزنامه دنیای اقتصاد

یادداشت دکتر شفیع زاده برای ویژه نامه روزنامه دنیای اقتصاد
اردیبهشت 8, 1399
166 بازدید

یادداشت مدیر عامل برای ویژه نامه روزنامه دنیای اقتصاد بنگاه‌داری بانک‌ها، آری یا خیر؟ بی شک یکی از مهمترین وظایف بانک مرکزی، نظارت بر عملکرد بانک‌ها و ساماندهی نظام بانکی است و دستور رئیس کل بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها و موسسه های اعتباری برای خروج از بنگاه داری ظرف مدتی معین در راستای […]

یادداشت مدیر عامل برای ویژه نامه روزنامه دنیای اقتصاد

بنگاه‌داری بانک‌ها، آری یا خیر؟

بی شک یکی از مهمترین وظایف بانک مرکزی، نظارت بر عملکرد بانک‌ها و ساماندهی نظام بانکی است و دستور رئیس کل بانک مرکزی به مدیران عامل بانک‌ها و موسسه های اعتباری برای خروج از بنگاه داری ظرف مدتی معین در راستای سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید و به منظور بهبود شرایط اقتصادی فعلی است. لذا از آنجایی که با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار پول، تولید اصلی ترین نیاز کشور است، باید تمام نیروها و امکانات و ظرفیت ها را در این مسیر ساماندهی نموده و برنامه ریزی مناسبی برای استفاده بهینه از امکانات موجود با توجه به محدودیت منابع مالی در کشور و جلوگیری از پراکندگی منابع و هدر رفت آن صورت پذیرد. این طور به نظر می‌رسد که کلید رهایی از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی در دست بانک ها است تا با رفع تنگناهای اعتباری و تامین مالی تولید به ویژه سرمایه در گردش برای تولید کنندگان، گامی موثر در این راستا بردارند.

نگاهی کوتاه به آمارهای موجود نشان می‌دهد که بانک ها به طور متوسط ۵۲ درصد از منابع خود را مستقیماً سرمایه گذاری نموده اند و دارای انحراف ۱۲ درصدی از سقف مجاز تعیین شده در مقررات می‌باشند؛ اما نباید فراموش نمود که بانک ها نهادهایی هستند که خود برای بقا نیازمند کسب سود مناسب می‌باشند.

در یک اقتصاد سالم، سود بانک ها می‌بایست از محل اعطای تسهیلات به متقاضیان و دریافت سود از آنها تامین شده و منابع بانکها برای اعطای تسهیلات از محل سپرده های مردم مرتفع گردد؛ بنابراین کاهش نرخ های سود بانکی، افزایش تورم، و کاهش تمایل مردم برای سرمایه‌گذاری در بانک‌ها، آنها را وادار به سرمایه‌گذاری در سایر بازارها به منظور کسب سود مناسب می‌نماید. شرایط نابسامان اقتصادی از طرف دیگر منجر به این شده است که بسیاری از کسانی که اقدام به استقراض از بانک‌ها نموده‌اند، توان بازپرداخت بدهی خود را نداشته باشند.

تمامی این عوامل به همراه سیاست‌های دولت برای کاهش نرخ سود بانکی و عدم تناسب میان نرخ سود سپرده و نرخ تسهیلات اعطایی بانک‌ها در حال حاضر، باعث کاهش حاشیه سود بانک‌ها شده و ساختار درآمدی و هزینه‌ای آنها را تحت تاثیر قرار داده است. به نظر می‌رسد خروج کامل بانک‌ها از بنگاه‌داری در شرایط فعلی منجر به ورشکستگی آنان می‌گردد.

با این وجود در نظر گرفتن برخی تمهیدات از سوی دولت و بانک مرکزی برای حمایت و پشتیبانی از بانکها در شرایط فعلی، می‌تواند بسیار موثر بوده و به بهبود شرایط کمک شایانی نماید. در واقع دولت می‌تواند با سیاست‌گذاری صحیح محیط را به گونه‌ای طراحی نماید تا بنگاه‌داری فعالیت مطلوبی برای بانک‌ها نباشد.

در گام نخست بانک‌ها می‌توانند با تغییر رویکرد خود به سمتِ در اولویت قرار دادن اعطای تسهیلات به طرح‌های دارای صرفه اقتصادی صنعتی و بازرگانی، و مدارا در بازپرداخت، با مشتریانی که در بخش‌های تولیدی تسهیلات دریافت نموده‌اند بهره گیرند.

در گام بعدی دولت می تواند به منظور حمایت از بانک‌ها با در نظر گرفتن تضامینی برای فعالین بخش تولید در قالب تشکیل صندوق ضمانت از تولید کنندگان، در بازپرداخت بدهی‌های بانکی به آنها کمک نموده و اطمینان خاطر بانک‌ها در خصوص بازگشت منابع را افزایش دهد.

دولت همچنین می‌تواند با نظارت بیشتر بر واحدهای تولیدی به میزان استفاده صحیح آنان از تسهیلات دریافتی در بخش‌های مرتبط بازپرداخت قسمتی از سود تسهیلات تولید کنندگان را به نفع بانک‌ها بر عهده گیرد.

بانک دی با اعتقاد به اینکه به منظور توسعه و پیشرفت کشور راهی جز توجه و حمایت از بخش خصوصی کشور نیست، و در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایفای نقش سازنده برای کمک به اقتصاد ملی و هدایت موثر منابع بانکی، به عنوان نخستین بانک حامی صادرات و به منظور حمایت از صادرکنندگان کشور، بسته اعتباری ویژه حمایت از صادرات غیر نفتی را در تعامل با صندوق ضمانت صادرات ایران و سازمان توسعه صادرات تدوین نموده است.

این بانک در برنامه‌های آتی خود حمایت از تولیدکنندگان صنعتگران و کارآفرینان شاخص کشور را نیز در دستور کار خود قرار داده است. ایجاد واحد بانکداری شرکتی با رویکرد ارائه خدمات و محصولات به بهترین، سریع ترین و دقیق ترین شکل ممکن و کمک به مدیریت منابع مالی شرکت‌ها برای ایجاد زمینه‌های رشد و شکوفایی مشتریان و برگزاری جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران با در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی برای آنان به پشتوانه سرقفلی و دارایی‌های نامشهود و برند آن شرکت را می‌توان یکی دیگر از برنامه‌های این بانک در این راستا معرفی نمود.

بانک‌ دی بارها تاکید نموده است که به دنبال بنگاه‌داری نبوده و تمامی تلاش این بانک بر این است که به اندازه بضاعت از بخش خصوصی تولید کنندگان و صادر کنندگان حمایت نماید تا شاهد رشد فعالیتهای اقتصادی کشور باشد.

احمد شفیع زاده مدیرعامل بانک دی

برچسب‌ها:,